Pomiar IBP w intensywnej terapii

Ciśnienie tętnicze krwi to jeden z najczęściej ocenianych parametrów życiowych pacjenta. W oddziale intensywnej terapii to pomiar obowiązkowy. Aby skutecznie reagować na ewentualne zaburzenia tego parametru w OIT wykorzystuje się inwazyjny pomiar ciśnienia tętniczego (Invasive Blood Pressure – IBP).

20160112_095224
Zestaw do pomiaru IBP

Pozwala na obserwacje czynności hemodynamicznej serca w czasie rzeczywistym, co skutkuje możliwością natychmiastowej interwencji i odpowiednim sterowaniem wartościami ciśnienia za pomocą leków wazoaktywnych.

blood-pressure-monitor
ART – zapis krzywej ciśnienia tętniczego

Metoda tego pomiaru polega na umieszczeniu cewnika w naczyniu tętniczym. Kaniule umieszcza się zazwyczaj w świetle tętnicy promieniowej lub udowej. Dzięki temu rejestruje się krzywą ciśnienia z każdego uderzenia mięśnia serca. Energia mechaniczna uderzenia serca jest przekształcana w obraz na monitorze. Możliwe jest to dzięki przetwornikowi i wzmacniaczowi.

iabp
Przetwornik do IBP. Źródło: etherpedia.wikispaces.com

Ważne jest, aby w układzie nie znajdowały się pęcherzyki powietrza albo skrzepy krwi, co może wpływać na wiarygodność pomiaru. Należy pamiętać, że przygotowując zestaw należy dokonać początkowej kalibracji poprzez zerowanie pomiaru (punktem zero jest poziom linia pachowa środkowa pacjenta).

4415_136_175-arterial-pressure-waveform
Krzywa ciśnienia. Źródło: guwsmedical.info

Najczęstszym wskazaniem do pomiaru IBP jest niestabilność hemodynamiczna.
Pomiar ciągły IBP pozwala nie tylko monitorować wartości ciśnienia tętniczego.

20160112_095502
Linia tętnicza w tętnicy udowej

Z zapisu krzywej możemy wywnioskować także:

 • o prawidłowej funkcji serca – strome narastanie wstępującej części fali ciśnienia i duże pole pod krzywą
 • hipowolemia – duża różnica skurczowo-rozkurczowa
 • niewydolność serca – niska krzywa z małym polem pod krzywą

Liu B. i wsp. (Blood Press. 2015 Nov 18:1-7) porównali wyniki pomiarów inwazyjnego i nieinwazyjnego ciśnienia tętniczego u tych samych pacjentów. Wykazano podobną korelację i zgodność między tymi dwoma pomiarami w różnych grupach wiekowych pacjentów.

Reklamy

3 thoughts on “Pomiar IBP w intensywnej terapii

 1. Warto wspomnieć o płynie jakim wypełniony jest układ. Najczęściej jest to 500mL 0.9%NaCl z dodatkiem 500IU heparyny (źródło – Standardy i procedury pielęgnowania chorych w stanach zagrożenia życia, aut. Krajewska- Kułak i in.). Taki też roztwór stosuje się u mnie na oddziale, natomiast spotkałem się też z wersją 2,5tys IU heparyny/500mL, oraz z dodawaniem 100mg Lidokainy (jako „rozszerzenie naczynia oraz działanie znieuczulające).
  Jak sporządzić ww 500IU heparyny? Do strzykawki 10mL nabierasz 9mL 0.9%NaCL, ze standardowej fiolki z heparyną o stężeniu 5000IU/mL, pobierasz do tej strzykawki 1mL heparyny. Tym sposobem masz 500IU w 1mL. Do 500mL 0.9%NaCl wstrzykujesz 1mL roztworu ze strzykawki. Gotowe.
  Ważna uwaga o której wspomniał autor tekstu – należy bardzo uważnie sprawdzić układ pod kąte obecności pęcherzyków powietrza – najczęściej lubią gromadzić się w okolicy kraników trójdrożnych oraz w okolicy przetwornika. Mój sposób na pozbycie się ich to opukiwanie tych miejsc np, nożyczkami, klemem, jednocześnie w trakcie przepuszczania płynu przez linie. Należy też napisać, że producenci nie zalecają przepłukiwania linii płynem „pod ciśnieniem” lecz spływem grawitacyjnym, wtedy pęcherzyków jest mniej, natomiast ta metoda nie eliminuje ich całkowicie. Na koniec dodam, że aby zupełnie wyczerpać temat – natychmiast po podłączeniu układu, podłącz strzykawkę i odciągnij krew żeby upewnić się że kaniula również jest odpowietrzona.

  Polubione przez 1 osoba

 2. jak często powinno wymieniać się układ do pomiaru IBP? co 72h? a co z płuczką, którą przygotowujemy z heparyną – co ile powinniśmy ją wymieniać. Z jednej strony układ powinien być zamknięty, ale z drugiej strony rozpad heparyny jest znacznie szybszy niż 72h. Czy jest jakieś stanowisko w tej sprawie? Może jest to banalne pytanie, ale jak to wygląda w realu.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s