3 myśli na temat “Pomiar IBP w intensywnej terapii

  1. Warto wspomnieć o płynie jakim wypełniony jest układ. Najczęściej jest to 500mL 0.9%NaCl z dodatkiem 500IU heparyny (źródło – Standardy i procedury pielęgnowania chorych w stanach zagrożenia życia, aut. Krajewska- Kułak i in.). Taki też roztwór stosuje się u mnie na oddziale, natomiast spotkałem się też z wersją 2,5tys IU heparyny/500mL, oraz z dodawaniem 100mg Lidokainy (jako „rozszerzenie naczynia oraz działanie znieuczulające).
    Jak sporządzić ww 500IU heparyny? Do strzykawki 10mL nabierasz 9mL 0.9%NaCL, ze standardowej fiolki z heparyną o stężeniu 5000IU/mL, pobierasz do tej strzykawki 1mL heparyny. Tym sposobem masz 500IU w 1mL. Do 500mL 0.9%NaCl wstrzykujesz 1mL roztworu ze strzykawki. Gotowe.
    Ważna uwaga o której wspomniał autor tekstu – należy bardzo uważnie sprawdzić układ pod kąte obecności pęcherzyków powietrza – najczęściej lubią gromadzić się w okolicy kraników trójdrożnych oraz w okolicy przetwornika. Mój sposób na pozbycie się ich to opukiwanie tych miejsc np, nożyczkami, klemem, jednocześnie w trakcie przepuszczania płynu przez linie. Należy też napisać, że producenci nie zalecają przepłukiwania linii płynem „pod ciśnieniem” lecz spływem grawitacyjnym, wtedy pęcherzyków jest mniej, natomiast ta metoda nie eliminuje ich całkowicie. Na koniec dodam, że aby zupełnie wyczerpać temat – natychmiast po podłączeniu układu, podłącz strzykawkę i odciągnij krew żeby upewnić się że kaniula również jest odpowietrzona.

    Polubione przez 1 osoba

  2. jak często powinno wymieniać się układ do pomiaru IBP? co 72h? a co z płuczką, którą przygotowujemy z heparyną – co ile powinniśmy ją wymieniać. Z jednej strony układ powinien być zamknięty, ale z drugiej strony rozpad heparyny jest znacznie szybszy niż 72h. Czy jest jakieś stanowisko w tej sprawie? Może jest to banalne pytanie, ale jak to wygląda w realu.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s