Jak podać ten lek? Czyli kompendium rozcieńczania leków

Wielu absolwentów ratownictwa medycznego ma ten sam problem. „Wiem jaki lek, znam wskazania, wiem kiedy nie podawać, znam dawkę.” Nadchodzi praktyka… i nasuwa się pytanie – której strzykawki użyć? W czym rozcieńczyć lek? W jaki sposób?

Przedstawiam krótko i zwięźle praktyczne informacje odnośnie do podania leków najczęściej stosowanych w ZRM „P” drogą iniekcji dożylnej (w bolusie) u osób dorosłych. Objętości, rodzaj rozpuszczalnika, bądź roztworu rozcieńczającego zostały opracowane na bazie Charakterystyki Produktów Leczniczych, do których dotarł autor. Zawsze przed przygotowaniem leku należy sprawdzić aktualność poniższych danych z ChPL (ulotką) używanego leku. Farmakoterapia u dzieci została opisana m.in. w publikacji Farmakoterapia u dzieci – notatnik ratunkowy.

Nazwa leku: Adrenalina
Postać leku: 1 mg/ml (ampułka 1 ml) – ampułka 1 mg
Strzykawka: 2 ml
W praktyce: W resuscytacji nabieramy lek do strzykawki 2 ml. Niektórzy praktycy aby ułatwić sobie pracę wykorzystują sposób nabrania np. 5 ampułek po 1 ml do 5 ml strzykawki (5 dawek po 1 mg). W sprawie poprawności tej metody zdania są podzielone.

Nazwa leku: Adenozyna
Postać leku: 3 mg/ml (ampułka 2 ml) – ampułka 6 mg
Strzykawka: 2 ml
W praktyce: Nabieramy lek do strzykawki 2 ml. Wstrzyknięcie należy wykonać możliwie najbardziej proksymalnie, a po podaniu natychmiast przepłukać 20 ml 0,9% roztworem chlorku sodu. Należy zastosować kaniulę o dużym świetle, jeśli podawanie następuje do żyły obwodowej.

Nazwa leku: Amiodaron
Postać leku: 50 mg/ml (ampułka 3 ml) – ampułka 150 mg
Strzykawka: 20 ml
W praktyce: Nabieramy lek (np. w RKO 2 ampułki – 300 mg – 6 ml) do strzykawki 20 ml. Uzupełniamy strzykawkę 14 ml 5% glukozy.

Nazwa leku: Atropina
Postać leku: 0,5 mg/ml i 1 mg/ml (ampułki po 1 ml) – ampułka 0,5 mg i 1 mg
Strzykawka: 2 ml
W praktyce: Nabieramy lek do strzykawki 2 ml.

Nazwa leku: Clemastin
Postać leku: 1 mg/ml (ampułki po 2 ml) – ampułka 2 mg
Strzykawka: 10 ml
W praktyce: Nabieramy lek do strzykawki 10 ml. Dociągamy 8 ml 0,9% NaCl.

Nazwa leku: Clonazepam
Postać leku: 1 mg/ml (ampułki po 1 ml) – ampułka 1 mg
Strzykawka: 2 ml lub 10 ml
W praktyce: Wariant 1. Nabieramy lek do strzykawki 2 ml. Dociągamy 1 ml aqua pro injectione (woda do wstrzyknięć). Wariant 2. Nabieramy lek do strzykawki 10 ml. Dociągamy 1 ml aqua pro injectione (woda do wstrzyknięć) i uzupełniamy 8 ml 0,9% NaCl.

Nazwa leku: Diazepam (Relanium)
Postać leku: 5 mg/ml (ampułki po 2 ml) – ampułka 10 mg
Strzykawka: 2 ml
W praktyce: Nabieramy lek do strzykawki 2 ml. Nie rozcieńczamy.

Nazwa leku: Deksametazon (Dexaven)
Postać leku: 4 mg/ml (ampułki po 1 i 2 ml) – ampułka 4 i 8 mg
Strzykawka: 20 ml
W praktyce: Nabieramy lek do strzykawki 10 ml (4 mg) i 20 ml (8 mg) i uzupełniamy 0.9% roztworem NaCl lub 5% glukozy.

Nazwa leku: Drotaweryna (No-Spa)
Postać leku: 20 mg/ml (ampułki po 2 ml) – ampułka 40 mg
Strzykawka: 20 ml
W praktyce: Nabieramy lek do strzykawki 20 ml (40 mg) i uzupełniamy 0.9% roztworem NaCl.

Nazwa leku: Fentanyl
Postać leku: 50 mcg/ml (ampułki po 2 ml) – ampułka 100 mcg (0,1 mg/2 ml)
Strzykawka: 2 ml
W praktyce: Nabieramy lek do strzykawki 2 ml. W zależności od potrzebnej dawki można rozcieńczyć lek uzupełniając 0,9% NaCl.

Nazwa leku: Flumazenil
Postać leku: 0,1 mg/ml (ampułki po 5 i 10 ml) – ampułka 0,5 mg i 1 mg
Strzykawka: 5 lub 10 ml
W praktyce: Nabieramy lek do strzykawki 5 ml lub 10 ml.

Nazwa leku: Furosemid
Postać leku: 10 mg/ml (ampułki po 2 ml) – ampułka 20 mg
Strzykawka: 2 ml
W praktyce: Nabieramy lek do strzykawki 2 ml. W zależności od dawki (np. 80 mg w 8 ml) można rozcieńczyć w 20 ml uzupełniając 12 ml 0,9% NaCl.

Nazwa leku: Glukoza 20%
Postać leku: 200 mg/ml (ampułki po 10 ml) – ampułka 2 g
Strzykawka: 10 ml lub 20 ml
W praktyce: Wariant 1. Nabieramy lek do strzykawki 10 ml. Wariant 2. Nabieramy 2 ampułki leku do strzykawki 20 ml.

Nazwa leku: Hydrokortyzon (Corhydron)
Postać leku: fiolka 100 mg + ampułka 2 ml aqua pro injectione (rozpuszczalnik)
Strzykawka: 2 ml lub 10 ml
W praktyce: Lek należy rozpuścić. W tym celu nabieramy 2 ml rozpuszczalnika i wstrzykujemy do fiolki. Wariant 1. Nabieramy rozpuszczony lek do strzykawki 2 ml. Wariant 2. Nabieramy rozpuszczony lek do strzykawki 10 ml i uzupełniamy 8 ml 0,9% NaCl. W przypadku podawania 200 mg leku można lek przygotować analogicznie i użyć strzykawki 20 ml (4 ml + 16 0,9% NaCl).

Nazwa leku: Metamizol (Pyralgin)
Postać leku: 0,5 g/ml (ampułki po 2 i 5 ml) – ampułka 1 g i 2,5 g
Strzykawka: 20 ml (dla 1 g)
W praktyce: Nabieramy lek (1 g – 2 ml) do strzykawki 20ml i dociągamy 18 ml 0,9% NaCl. 2,5 g powinniśmy rozcieńczyć przynajmniej w 50 ml.

Nazwa leku: Metoclopramid
Postać leku: 5 mg/ml (ampułki po 2 ml) – ampułka 10 mg
Strzykawka: 10 ml
W praktyce: Nabieramy lek do strzykawki 10 ml i dociągamy 8 ml 0,9% NaCl.

Nazwa leku: Metoprolol (Betaloc)
Postać leku: 1 mg/ml (ampułki po 5 ml) – ampułka 5 mg
Strzykawka: 5 ml
W praktyce: Nabieramy lek do strzykawki 5 ml. Nie wymaga rozcieńczania. W razie potrzeby można użyć 0,9% NaCl, 5% glukozy lub roztworu Ringera.

Nazwa leku: Midazolam (Midanium)
Postać leku: 1 mg/ml (ampułki po 5 ml) – ampułka 5 mg lub 5 mg/ml (ampułka po 1 ml) – ampułka 5 mg lub 5 mg/ml (ampułki po 3 ml) – ampułka 15 mg
Strzykawka: 2 ml lub 5 ml
W praktyce: W zależności od posiadanego stężenia mamy gotową postać leku.

Nazwa leku: Morfina
Postać leku: 10 mg/ml lub 20 mg/ml (ampułki po 1 ml) – ampułka 10 mg lub 20 mg
Strzykawka: 
10 ml lub 20 ml
W praktyce: Wariant 1. Nabieramy 1 ml (10 mg) do 10 ml strzykawki i dobieramy 9 ml 0,9% NaCl. Wariant 2. Nabieramy 1 ml (20 mg) do 20 ml strzykawki i dobieramy 19 ml 0,9% NaCl. W takim rozcieńczeniu zawsze mamy 1 mg w 1 ml.

Nazwa leku: Nalokson
Postać leku: 0,4 mg/ml (ampułki po 1 ml) – ampułka 400 mcg
Strzykawka: 2 ml
W praktyce: Nabieramy lek do strzykawki 2 ml. Nie rozcieńczamy.

Nazwa leku: Thiethylperazyna (Torecan)
Postać leku: 6,5 mg/ml (ampułki po 1 ml) – ampułka 6,5 mg
Strzykawka: 20 ml
W praktyce: Nabieramy lek do strzykawki 20 ml. Uzupełniamy 19 ml 0,9% NaCl. Torecan raczej podajemy domięśniowo.

Nazwa leku: Urapidyl (Ebrantil)
Postać leku: 5 mg/ml (ampułki po 5 ml) – ampułka 25 mg
Strzykawka: 5 ml
W praktyce: Nabieramy lek do strzykawki 5 ml. Nie wymaga rozcieńczania.

Leki z przeznaczeniem do iniekcji i.v., które nie zostały wymienione powyżej należy podawać we wlewie kroplowym lub infuzji za pomocą pompy.

Reklamy

30 thoughts on “Jak podać ten lek? Czyli kompendium rozcieńczania leków

  1. Faktycznie Furosemid gdzieś umknął. Uzupełnię 🙂 Ketoprofen w postępowaniu przedszpitalnym zgodnie z ChPL o nazwie Ketonal można podawać wyłącznie domięśniowo, a w leczeniu szpitalnym we wlewie 100 ml 0,9% NaCl. Z kolei produkt Ketoprofen SF wg ChPL jest dostępny wyłącznie drogą domięśniową.

   Polubienie

   1. A co z pacjentem przyjmującym np. Acenocumarol przecież jest to przeciwskazaniem do podania domięśniowego ketonalu ?

    Polubienie

 1. Wszystko tak naprawdę zależy od wagi pacjenta. Jak mamy dużego człowieka to nie bawimy się w kreseczki w strzykawce 2 ml tylko łatwiej nam, leki typu epinefryna czy atropina nabrać do 5 ml z NaCl 0,9 % w szybkim bolusie . Jeśli natomiast mamy do czynienia z pacjentem pediatrycznym, noworodkiem to zdecydowanie łatwiej nam dane leki nabrać do małych objętości typu 2ml . Przykładowo wcześniak o wadze 2 kg, nabieramy atropine z ampułki 0.2 mg do 2 ml. W ten sposób mamy 0.01 mg w jednej kreseczce . Dawka o.01 mg/kg/m.c. czyli 2 kreseczki .

  Polubienie

  1. Z tego co przeczytałam w ulotce, to daną dawkę leku (1-2 ampułki) rozpuszcza się w 500 ml 0,9% NaCl i podaje we wlewie kroplowym albo za pomocą pompy infuzyjnej.
   Wiem, że pytanie zadane dawno temu 😉

   Polubienie

 2. Dzień dobry, mam pytanie odnośnie pyralginy. Jeśli mam do dyspozycji ampułkę 2 ml (0,5g/ml), a mam podać dożylnie 125 g, to czy dobrze będzie, jeśli najpierw nabiorę do strzykawki te 2 ml oraz 18 ml 0,9% NaCl, a następnie usunę z niej 17,5 ml i podam 2,5 ml?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Polubienie

 3. Dzień dobry, chciałabym jeszcze zadać pytanie dotyczące siarczanu magnezu (preparat o nazwie Inj. Magnesii Sulfurici 20%, Polpharma). W niektórych sytuacjach (np. w stanie astmatycznym) jest od podawany dożylnie po rozcieńczeniu, we wlewie kroplowym. A ja chciałam zapytać o podanie domięśniowe, np. w rzucawce. Wg. ulotki podaje się wtedy zazwyczaj 30 ml leku (jedna ampułka leku zawiera 10 ml = 2 g siarczanu magnezu). Z tego co wiem, jednorazowo we wstrzyknięciu domięśniowym można podać tylko 10 ml leku (po 5 ml zmieniając kierunek podania). Więc to oznacza, że należy wykonać aż trzy iniekcje? Dodatkowo, wg. ulotki, prędkość podawania leku wynosi 1,5 ml/min. Całość (30 ml) należy więc podawać przez 20 min? Tak wychodzi z obliczeń, ale wydaje mi się to bardzo długo jak na wstrzyknięcie domięśniowe… Z kolei przy ostrych niedoborach magnezu stosuje się dawkę 250 mg/kg mc, również domięśniowo… więc w zależności od wagi pacjenta, oznaczałoby to konieczność wykonania 7,8 czy nawet więlszej ilości iniekcji, a na podanie należałoby chyba przeznaczyć kilka godzin… Wydaje mi się, że chyba coś źle zrozumiałam. Czy mogłabym prosić o wyjaśnienie?

  Polubienie

 4. A czy Flumazenil rozpuszczmy czy nie np. tzreba podać 0,2 mg to będzie 2 ml w przypadku apułki 5 ml i rozcieńczmy to czy wystarczy popchać solą ?

  Polubienie

  1. Posłużę się cytatem z artykułu, którego komentarz dotyczy: „Przedstawiam krótko i zwięźle praktyczne informacje odnośnie do podania leków najczęściej stosowanych w ZRM „P” drogą iniekcji dożylnej (w bolusie) u osób dorosłych.”

   Polubienie

 5. Adrenalinę podałbym + do 10 ml NaCl ze względu na obkurczenie naczyń w miejscu podania i np kroplówką juz nie poleci ale to tylko moje zdanie☺

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s