30 myśli na temat “Jak podać ten lek? Czyli kompendium rozcieńczania leków

  1. Faktycznie Furosemid gdzieś umknął. Uzupełnię 🙂 Ketoprofen w postępowaniu przedszpitalnym zgodnie z ChPL o nazwie Ketonal można podawać wyłącznie domięśniowo, a w leczeniu szpitalnym we wlewie 100 ml 0,9% NaCl. Z kolei produkt Ketoprofen SF wg ChPL jest dostępny wyłącznie drogą domięśniową.

   Polubienie

   1. A co z pacjentem przyjmującym np. Acenocumarol przecież jest to przeciwskazaniem do podania domięśniowego ketonalu ?

    Polubienie

 1. Wszystko tak naprawdę zależy od wagi pacjenta. Jak mamy dużego człowieka to nie bawimy się w kreseczki w strzykawce 2 ml tylko łatwiej nam, leki typu epinefryna czy atropina nabrać do 5 ml z NaCl 0,9 % w szybkim bolusie . Jeśli natomiast mamy do czynienia z pacjentem pediatrycznym, noworodkiem to zdecydowanie łatwiej nam dane leki nabrać do małych objętości typu 2ml . Przykładowo wcześniak o wadze 2 kg, nabieramy atropine z ampułki 0.2 mg do 2 ml. W ten sposób mamy 0.01 mg w jednej kreseczce . Dawka o.01 mg/kg/m.c. czyli 2 kreseczki .

  Polubienie

  1. Z tego co przeczytałam w ulotce, to daną dawkę leku (1-2 ampułki) rozpuszcza się w 500 ml 0,9% NaCl i podaje we wlewie kroplowym albo za pomocą pompy infuzyjnej.
   Wiem, że pytanie zadane dawno temu 😉

   Polubienie

 2. Dzień dobry, mam pytanie odnośnie pyralginy. Jeśli mam do dyspozycji ampułkę 2 ml (0,5g/ml), a mam podać dożylnie 125 g, to czy dobrze będzie, jeśli najpierw nabiorę do strzykawki te 2 ml oraz 18 ml 0,9% NaCl, a następnie usunę z niej 17,5 ml i podam 2,5 ml?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Polubienie

 3. Dzień dobry, chciałabym jeszcze zadać pytanie dotyczące siarczanu magnezu (preparat o nazwie Inj. Magnesii Sulfurici 20%, Polpharma). W niektórych sytuacjach (np. w stanie astmatycznym) jest od podawany dożylnie po rozcieńczeniu, we wlewie kroplowym. A ja chciałam zapytać o podanie domięśniowe, np. w rzucawce. Wg. ulotki podaje się wtedy zazwyczaj 30 ml leku (jedna ampułka leku zawiera 10 ml = 2 g siarczanu magnezu). Z tego co wiem, jednorazowo we wstrzyknięciu domięśniowym można podać tylko 10 ml leku (po 5 ml zmieniając kierunek podania). Więc to oznacza, że należy wykonać aż trzy iniekcje? Dodatkowo, wg. ulotki, prędkość podawania leku wynosi 1,5 ml/min. Całość (30 ml) należy więc podawać przez 20 min? Tak wychodzi z obliczeń, ale wydaje mi się to bardzo długo jak na wstrzyknięcie domięśniowe… Z kolei przy ostrych niedoborach magnezu stosuje się dawkę 250 mg/kg mc, również domięśniowo… więc w zależności od wagi pacjenta, oznaczałoby to konieczność wykonania 7,8 czy nawet więlszej ilości iniekcji, a na podanie należałoby chyba przeznaczyć kilka godzin… Wydaje mi się, że chyba coś źle zrozumiałam. Czy mogłabym prosić o wyjaśnienie?

  Polubienie

 4. A czy Flumazenil rozpuszczmy czy nie np. tzreba podać 0,2 mg to będzie 2 ml w przypadku apułki 5 ml i rozcieńczmy to czy wystarczy popchać solą ?

  Polubienie

  1. Posłużę się cytatem z artykułu, którego komentarz dotyczy: „Przedstawiam krótko i zwięźle praktyczne informacje odnośnie do podania leków najczęściej stosowanych w ZRM „P” drogą iniekcji dożylnej (w bolusie) u osób dorosłych.”

   Polubienie

 5. Adrenalinę podałbym + do 10 ml NaCl ze względu na obkurczenie naczyń w miejscu podania i np kroplówką juz nie poleci ale to tylko moje zdanie☺

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s