Metamizol – kontrowersyjny, ale zalecany

Wpis Metamizol – kontrowersyjny, ale zalecany dostępny na nowej stronie internetowej: intensywnaterapia.com

Reklamy

8 myśli na temat “Metamizol – kontrowersyjny, ale zalecany

   1. Pisząc źródła miałem na myśli raczej przytoczenie badań naukowych, bądź wytycznych, a nie opracowań…

    Niestety nie znam (będę wdzięczny za podesłanie) żadnych badań naukowych potwierdzających kliniczne (o takim, istotnym działaniu mówimy) zastosowanie przeciwzapalnego działania metamizolu. W niektórych opisach owszem, brano pod uwagę możliwość hamowania przez metamizol syntezy prostaglandyn w mózgowiu, chociaż przeciwzapalne działanie tego środka jest słabe w porównaniu z innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, więc istotnego działania przeciwzapalnego w gruncie rzeczy nie ma. Zresztą w wielu publikacjach błędnie jest klasyfikowany jako NLPZ…

    Co więcej w ChPL: Metamizolum natricum

    „Pyralgin zawiera metamizol, który jest pochodną pirazolonu o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym oraz spazmolitycznym.”

    I… „Apart from its analgesic effect, the medication is an antipyretic and spasmolytic agent.”

    Misiołek H, Cettler M, Woroń i wsp. The 2014 guidelines for post-operative pain management, Anestezjologia Intensywna Terapia 2014, tom 46, numer 4, 235–260.

    Jasiecka A, Maślanka T, Jaroszewski JJ. Pharmacological characteristics of metamizole. Pol J Vet Sci. 2014;17(1):207-14.

    Polubienie

 1. Szanowny Panie, dziękuję za ten artykuł, który bazuje na badaniach naukowych, a nie na powszechnej opinii oraz na skomercjalizowanych działaniach firm farmaceutycznych. Metamizol jest bardzo dobrym (moim zdaniem najlepszym) lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Cała moja rodzina oraz większość znajomych przyjmuje pyralginę. obniżenie liczby utrofili i leukocytów we krwi występuje bardzo rzadko, z reguły przy niekontrolowanym długotrwałym podawaniu.
  W dzisiejszym świecie większość pacjentów przyjmuje paracetamol w sposób całkowicie niekontrolowany, przeciętny człowiek nie czyta składu leku, biorąc kilka tabletek różnych producentów o różnej dawce, przekracza dawkę dobową.
  Proszę o napisanie podobnego artykułu na temat paracetamolu, i jego historii w Polsce (Acenol) w latach chyba 60-70 (niestety pamięć zawodzi…) paracetamol został wycofany…
  Pozdrawiam
  Roman

  Polubienie

 2. Wciąż nie podał Pan badań naukowych, a ww opracowanie (Misiołek, Woroń) wspomina o działaniu przeciwzapalnym. Ale chyba nie ma co włosa dzielić na czworo, bo jest to lek przeciwbólowy. Dzięki za artykuł, przy okazji można odświeżyć wiedzę.
  Pozdrawiam

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s