15 myśli na temat “Astma – postępowanie ZRM „P”

 1. Pytanie mam takie jeśli pacjent goni po 130 lub 140 hr to dałbyś salbutamol ? I czy magnez w takiej sytuacji nie zabezpieczal by nas od mozliwego mechanizmu zatrzymania krazenia w postaci czestoskurczów z przedawkowanie beta 2 mimetykow ?

  Polubienie

  1. Ciężko omawiać przypadek bez wiedzy na temat innych parametrów. Tachykardia wynika przede wszystkim z obniżenia pO2, więc poprawienie wentylacji (za pomocą choćby tlenoterapii) powinno poprawić parametry życiowe pacjenta. Salbutamol działa przede wszystkim na receptory beta-2, ale dopiero w większej dawce może pobudzać beta-1. W przypadku obturacji oskrzeli salbutamol w terapeutycznej dawce nie powinien zagrozić pacjentowi, zważywszy, że największym problemem jest to, że pacjent zaraz się udusi.

   Ale dlaczego mielibyśmy przedawkować betamimetyki? MgSO4 ma swoje, określone wskazania i przecież jest stosowany w jasno określonych tachyarytmiach.

   Pozdrawiam!

   Polubienie

   1. No tak ale wykluczając sytuacje gdy jest to pierwszy epizod astmy lub gdy pacjentowi skończyły się leki pacjent może sobie psikać bo zawsze gdy go chwyciło to sobie psikał i miał spokój no to sobie psiknął więcej razy i tętno skoczyło. O taką sytuację mi chodziło.
    Pozdrawiam.
    ps sorki za upierdliwość ale jestem młodym ratownikiem i wolę się pytać starszych stażem o podejście do różnych spraw.

    Polubienie

   2. No to moim zdaniem Salbutamol mamy podany teoretycznie, zostają sterydy i czysty tlen. O ile pacjentowi się po takiej dawce nie poprawiło.

    Polubienie

 2. W Wytycznych ERC 2010 jest napisane, że adrenalinę w astmie podajemy podskórnie i tak też uczyli mnie na studiach. Czy w takim razie uważasz że podanie domięśniowe jest lepsze, bo być może wiesz to z praktyki?

  Polubione przez 1 osoba

  1. Wytyczne są jedynie propozycją postępowania, a nie standardem – przynajmniej w Polsce.

   Niemniej jednak Wytyczne ERC 2010 w sprawie postępowania w astmie proponują:

   „Adrenalina i terbutalina podawane podskórnie lub domięśniowo”

   „Czasami może być trudne rozróżnienie ciężkiej zagrażającej życiu astmy od anafilaksji. Akceptowalne jest domięśniowe podanie adrenaliny zgodnie z wytycznymi leczenia anafilaksji”

   Polubienie

 3. proponowane leczenie astmy z tachykardią: 2,5 ml MgSO4 w nebulizacji, 7,5 ml MgSO4 we wlewie, HCT 100 mg i.v., Clemastyna 2 mg i.v. , Salbutamol 5mg w nebulizacji – po zwolnieniu do 100 110/min

  Polubienie

 4. Metyloksantyny to grupa leków szczególnie polecanych w obtuacji u pacjentów z chorobami płuc przebiegającymi z rozstrzeniem. W Polsce ze względu na liczne działania niepożądane, szczególnie kardiotoksyczne Aminofilina jest niedostępna. Metyloksantyną dostępną w Polsce jest Teofilna.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s